VP Challenge - Results

Date Saturday, July 16, 2011 Location Truro
				Results by V.P. Challange Committee
===============================================================================================================
Place	Bib #	Category	Name			City/Town		Prov	Start 	Finish  Total Time
=====   =====   ========        ====                    ==========              ====    ======= ======= =======
1	51	M12-19		Nicolas Wood		Great Village		NS	0:10:00	0:31:21	0:21:21
2	74	M30-39		Rob Carreau		Truro			NS	0:10:00	0:31:22	0:21:22
3	42	F30-39		Lavinia Careau		Truro			NS	0:05:00	0:27:49	0:22:49
4	58	M30-39		Darrell Dunn		Iqualuit		NU	0:10:00	0:32:57	0:22:57
5	67	M20-29		Keagan Hillier		Truro			NS	0:10:00	0:33:01	0:23:01
6	41	M30-39		Joel Taylor		Truro			NS	0:05:00	0:28:07	0:23:07
7	28	M12-19		Jonathan Crouse		Stewiacke		NS	0:05:00	0:28:21	0:23:21
8	39	M30-39		Jody Mattie		Truro			NS	0:05:00	0:28:32	0:23:32
9	40	M30-39		Mike Hennesey		Truro			NS	0:05:00	0:29:53	0:24:53
10	25	M40+		Tim Boutilier		Truro Heights		NS	0:00:00	0:25:02	0:25:02
11	29	M12-19		Riley Giffen		West St. Andrews	NS	0:05:00	0:30:39	0:25:39
12	68	M20-29		Vlad Roussakov		Hammonds Plains		NS	0:10:00	0:35:57	0:25:57
13	59	M30-39		Billy Grace		Halifax			NS	0:10:00	0:36:00	0:26:00
14	30	F12-19		Emma Stevens		Hilden			NS	0:05:00	0:31:21	0:26:21
15	2	M12-19		Keigan Thorpe		Truro			NS	0:00:00	0:26:44	0:26:44
16	73	M12-19		Max Budgey		Onslow Mountain		NS	0:10:00	0:36:52	0:26:52
17	69	M12-19		Danyll Brown		Truro			NS	0:10:00	0:37:22	0:27:22
18	11	M30-39		Tim Duguay		Halifax			NS	0:00:00	0:27:41	0:27:41
19	37	M30-39		Trevor Mclaren		Kingston		NS	0:05:00	0:32:48	0:27:48
20	70	M40+		Steve Taylor		Middle Sackville	NS	0:10:00	0:37:53	0:27:53
21	35	M30-39		Ian Alexander		Amherst			NS	0:05:00	0:32:59	0:27:59
22	10	M30-39		Ronald Warren		Manganese Mines		NS	0:00:00	0:28:17	0:28:17
23	9	M30-39		Gerald Moriarty		Eureka			NS	0:00:00	0:28:42	0:28:42
24	53	F12-19		Emma Gillam		Truro			NS	0:10:00	0:38:46	0:28:46
25	31	M20-29		Jordan White		Truro			NS	0:05:00	0:34:12	0:29:12
26	8	M30-39		Andrew Keddy		Halifax			NS	0:00:00	0:29:46	0:29:46
27	65	F40+		Kate Adams		Truro			NS	0:10:00	0:39:51	0:29:51
28	13	F30-39		Michelle Newell		Calgary			AB	0:00:00	0:30:10	0:30:10
29	50	M40+		Jody Upham		North River		NS	0:05:00	0:35:15	0:30:15
30	12	M30-39		Matthew Taylor		Truro			NS	0:00:00	0:30:17	0:30:17
31	15	F30-39		Heather Wolfe		Truro			NS	0:00:00	0:31:00	0:31:00
32	64	F40+		Karla Winham		Lower Onslow		NS	0:10:00	0:41:24	0:31:24
33	7	M30-39		Aaron Daye		Salt Springs		NS	0:00:00	0:31:35	0:31:35
34	57	M30-39		Christopher Newell	Truro			NS	0:10:00	0:41:56	0:31:56
35	17	M40+		Larry Anthony		Truro			NS	0:00:00	0:31:57	0:31:57
36	46	F30-39		Carla Ashley		Nine Mile River		NS	0:05:00	0:36:58	0:31:58
37	52	M12-19		Chris Ross		Harmony			NS	0:10:00	0:42:03	0:32:03
38	55	F12-19		Tineke Vanderweit	Harmony			NS	0:10:00	0:42:03	0:32:03
39	66	F40+		Wanda Gallant		North river		NS	0:10:00	0:42:41	0:32:41
40	16	F30-39		Delta Cavanaugh		Valley			NS	0:00:00	0:33:09	0:33:09
41	20	F40+		Kim O'Donnell		Brookfield		NS	0:00:00	0:33:43	0:33:43
42	49	F40+		Joan Van Gestel		Halifax			NS	0:05:00	0:38:46	0:33:46
43	23	F40+		Heather Fairbairn	Halifax			NS	0:00:00	0:34:18	0:34:18
44	4	M20-29		Melanie Edwards		Truro			NS	0:00:00	0:35:01	0:35:01
45	5	M20-29		Nick Stevens		Truro			NS	0:00:00	0:35:01	0:35:01
46	24	M40+		Roy McNeill		Enfield			NS	0:00:00	0:35:35	0:35:35
47	32	F20-29		Katharine MacDonald	Raleigh			NC	0:05:00	0:41:02	0:36:02
48	47	M40+		Bruce Luzzi		Raleigh			NC	0:05:00	0:41:03	0:36:03
49	54	F12-19		Hannah Gillam		Truro			NS	0:10:00	0:46:12	0:36:12
50	27	M12-19		James Smith		Valley			NS	0:05:00	0:41:12	0:36:12
51	38	M30-39		Mark Smith		Valley			NS	0:05:00	0:41:12	0:36:12
52	43	F30-39		Treasa Pauley		Truro			NS	0:05:00	0:41:37	0:36:37
53	44	F30-39		Karen Smith		Valley			NS	0:05:00	0:41:43	0:36:43
54	61	F30-39		Cynthia Caborn		Dartmouth		NS	0:10:00	0:47:01	0:37:01
55	3	M12-19		Cole O'Donnell		Brookfield		NS	0:00:00	0:37:02	0:37:02
56	33	F20-29		Stephanie Jones		Halifax			NS	0:05:00	0:42:14	0:37:14
57	1	M12-19		Nicholas Rossignol	Baie Vert		NB	0:00:00	0:38:11	0:38:11
58	72	M12-19		Mitchell Urquhart	Lantz			NS	0:10:00	0:48:38	0:38:38
59	6	F30-39		Heather Giles		Lower Sackville		NS	0:00:00	0:39:09	0:39:09
60	14	F30-39		Camilla Miller		Valley			NS	0:00:00	0:39:13	0:39:13
61	19	F40+		Farida Gabbani		Truro			NS	0:00:00	0:39:13	0:39:13
62	71	F40+		Terry Lee Urquhart	Lantz			NS	0:10:00	0:49:48	0:39:48
63	60	F30-39		Eleanor Newcombe	Lower Sackville		NS	0:10:00	0:50:11	0:40:11
64	18	M40+		Philip Stuart		Machias			NS	0:00:00	0:40:45	0:40:45
65	63	F30-39		Kimberly MacNeil	Mill Village		NS	0:16:00	0:56:48	0:40:48
66	62	F30-39		Danielle Caborn		Dartmouth		NS	0:10:00	0:50:53	0:40:53
67	56	F20-29		Melissa Lombard		Sackville		NS	0:10:00	0:53:15	0:43:15
68	26	M12-19		Ben McNeill		Enfield			NS	0:05:00	0:48:39	0:43:39
69	34	F20-29		Melanie Maguire		Lantz			NS	0:05:00	0:49:44	0:44:44
70	45	F30-39		Natalie Shaw		Elmsdale		NS	0:05:00	0:49:46	0:44:46
71	48	F40+		Lynn Blake		North River		NS	0:05:00	0:51:26	0:46:26
72	22	F40+		Debbie Burris		Brookfield		NS	0:00:00	0:49:03	0:49:03
Results originally posted July 20th, 2011 at 6:18:46 pm	
Results last revised April 20th, 2015 at 12:52:11 pm