Sussex Swim Run and Bike - Results

Date Saturday, April 22, 2017 Location Sussex
COMBINED RESULTS
                   Susex, N.B. April 22th 2017  Weather:
                        Race Director:  Alex Coffin
              Timing & Results by Atlantic Chip Sport Timing


                    Swim Run and Bike Triathlon (swim)
                           Age Group Competition
-------Final Results---------------------------------------------        750m
                                                         Div
  Pos     Name                  City        Total Div    No.        Ovr  Time  /100
 -------- --------------------- ----------  ----- -----  ----       ---------------
       1 John Keeler           Petitcodia   1/1   M4049     1       1   15:09  2:02    
       2 Matt Ness             Sussex       1/1   M2029    22       2   16:13  2:10    
       3 Mary Anne Blagrave    Darlings I   1/1   F6069     8       3   17:51  2:23    
       4 Philip Turner         Sussex       1/1   M7099     9       4   25:21  3:23   



                 Swim Run and Bike Triathlon (Bike_Noodle)
                           Age Group Competition
-------Final Results---------------------------------------------       Bike Noodle
                                                         Div
  Pos     Name                  City        Total Div    No.        Ovr  Time  /100
 -------- --------------------- ----------  ----- -----  ----       ---------------
       1 Kyle Lowery           Smiths Cre   1/1   M0119    38       1    8:20  3:20    


                     Swim Run and Bike Triathlon (Run)
                           Age Group Competition

-------Final Results---------------------------------------------        5 Km
                                                         Div
  Pos     Name                  City        Total Div    No.        Ovr  Time  /Km
 -------- --------------------- ----------  ----- -----  ----       ---------------
       1 Eric Verschoor        Berwick      1/1   M0119    12       1   23:48  4:46    
       2 Alison Gallant        Moncton      1/2   F4049     2       2   28:24  5:41    
       3 Anne Webb-Thorn       Wards Cree   2/2   F4049    23       3   29:38  5:56    
       4 Vanessa Black         Sussex Cor   1/1   F3039    13       4   29:53  5:59 


                 Swim Run and Bike Triathlon (swim_11_12)
                           Age Group Competition
-------Final Results---------------------------------------------        250m
                                                         Div
  Pos     Name                  City        Total Div    No.        Ovr  Time  /100
 -------- --------------------- ----------  ----- -----  ----       ---------------
       1 Adam Green            Saint John   1/3   M0119    15       1    5:06  2:03    
       2 William Cohoon        Sussex       2/3   M0119    17       2    5:30  2:12    
       3 Sarah Weaver          Lamoine      1/1   F0119    21       3    5:35  2:14    
       4 Eoghan Keeler         Sussex       3/3   M0119    18       4   14:53  5:57  


                  Swim Run and Bike Triathlon (Swim_Bike)
                           Age Group Competition
-------Final Results-------------------------------------------------------     750 Meter             Bike Noodle
                                                      Div                    ------SWIM------      -----BIKE/T2-----
  Pos     Time    Name                  City          Total Div     No.      Ovr  Time  /100m      Ovr  Time   /100
 -------- ------- --------------------- ------------  ----- ----    ----     ----------------      ----------------
       1    30:42 Peter Weaver          Lamoine      1/1   M5059     4       1   19:29  2:36       1   11:13  4:30 


                  Swim Run and Bike Triathlon (Swim_Run)
                           Age Group Competition
-------Final Results-------------------------------------------------------     750 Meter               5 Km
                                                      Div                    ------SWIM------      -----RUN/T1-----
  Pos     Time    Name                  City          Total Div     No.      Ovr  Time  /100m      Ovr Time    /KM
 -------- ------- --------------------- ------------  ----- ----    ----     ----------------      -----------------
       1   32:53   Stephen Handel        Dieppe       1/1   M4049    16       1   13:04  1:45       1   19:49  3:58   
       2   41:54   Marie-Pier Jones      Moncton      1/3   F3039    19       2   15:20  2:03       3   26:35  5:19   
       3   43:52   Haley Adams-Green     Saint John   2/3   F3039    14       3   15:56  2:08       4   27:57  5:36   
       4   51:02   Martine Cadieux       Moncton      3/3   F3039    20       4   24:43  3:18       2   26:19  5:16  


                Swim Run and Bike Triathlon (Swim_Run_Bike)
                           Age Group Competition
-------Final Results-------------------------------------------------------     750 Meter               5 Km               Bike Noodle
                                                      Div                    ------SWIM------      -----RUN/T1-----    -----BIKE/T2-----
  Pos     Time    Name                  City          Total Div     No.      Ovr  Time  /100m      Ovr Time    /KM    Ovr  Time   /100m
 -------- ------- --------------------- ------------  ----- ----    ----     ----------------      -----------------    ----------------
        1   47:56   Ivan Goguen           Saint John   1/1   M5059     7       1   17:27  2:20       1   22:17  4:28      2    8:12  3:17
        2 1:11:45   Sandra Lammens        Sussex       1/1   F6069    10       2   31:23  4:12       2   31:33  6:19      3    8:49  3:32 
        3 1:15:12   Akeitha Larush        Sussex       1/1   F0119     5       3   31:47  4:15       3   35:14  7:03      1    8:11  3:17



                    Swim Run and Bike Triathlon (Relay)
                           Age Group Competition
-------Final Results-------------------------------------------------------     750 Meter               5 Km               Bike Noodle
                                                      Div                    ------SWIM------      -----RUN/T1-----    -----BIKE/T2-----
  Pos     Time    Name                  City          Total Div     No.      Ovr  Time  /100m      Ovr Time    /KM    Ovr  Time   /100m
 -------- ------- --------------------- ------------  ----- ----    ----     ----------------      -----------------    ----------------
        1   42:43   Team Verschoor       Berwick      2/2   M5059    11       1   15:05  2:01       1   19:40  3:56      1    7:58 150.6 
        2   45:19   Team Lowery          Quispamsis   1/2   M5059     3       2   16:20  2:11       2   20:33  4:07      2    8:26 142.3